LIGHTNING / IŞIKLANDIRMA

 

      I didn’t realise how much effect static and dinamic lights and shadows would have on the performance and their importance on. I put lights everywhere and all of them were dinamic lights and all of them would cast shadow. After our talk with my friend Kemal Çiftçioğlu,  producer of Voidrunner, and a little research on the internet, I find out that; no matter how many lights are in the environment, only one light casts shadow and spots all environment. Other lights don't cast shadow. This would give us adequate shadow look in our environment.
    Additionally, I learned that dynamic lights always drop FPS due to constant shadow rendering. But there are moving objects and animating characters in the game, so I had to put mostly dynamic lights. Via using the method which I mentioned before, I focused on few lights and cast shadows. This method increased the performance. (since the previous one)
    When I talked to my closest friend Çağlayan Karagözler, producer of Deste Harb Games, I realized that the amount of lights directly have an effect upon the performance. Because of that, some lights turn on before player comes to the environment and turn off when player leaves the environment. This method has a good impact on the performance of the game. On my system with ultra setup, it was really hard to get 35/40 FPS. After final optimizations FPS improved about 60/65 with ultra setup. Also I concentrated on the lightning and post process effects so medium and ultra setup look become nearly similar. It only can be realized with special effects, but when you change the setup from ultra to medium FPS fairly increases and the graphics quality barely decreases. Göktuğ likes it! 

    Oyundaki çevreyi ilk tasarlamaya başladığımda ışıklandırmadaki statik veya dinamik ışıkların, ayrıca gölgelerin performansa etkisinin ne kadar büyük olduğunu farketmemiştim. Açıkçası heryere ışık koymuştum. Hepsi dinamik ışıkları ve hepsi gölge üretiyordu. Sonrasında Voidrunner oyununun yapımcısı sevgili dostum Kemal Çiftçioğlu ile konuşmalarımız ve internetten araştırmalarım sonrasında çok güzel bir bilgi öğrendim. Ortamdaki ışıklar ne kadar fazla olursa olsun sadece tüm ortamı gören bir tane ışığın gölgesini açmamız bize yeterli gölge görünümü verecekti. 
Ayrıca araştırmalarım sonucunda dinamik bir ışıklandırmanın sürekli dinamik gölge üretmesi gerektiğinden dolayı FPSyi oldukça düşürdüğünü öğrendim. Bundan dolayı her ne kadar ışıkların gölgeleme metodunu statik yapmak istesemde, oyunda hareket eden cisimler ve modellerde olduğu için çoğu ışığı dinamik yapmak zorunda kaldım. Fakat ilk dediğim metotla ortamı aydınlatıp sadece bir kaç ışığa gölge oluşturtarak performansı oldukça topladım(en azından ilk haline göre).
    Birde Deste Harb Oyunları'nın yapımcısı bir diğer yakın arkadaşım Çağlayan Karagözler'le olan konuşmalarımızda ise direk kaç adet ışık kullanıldığının da performansa çok büyük etki ettiğini farkettim. Dolayısıyla bir kaç ışık oyuncu ortama girmeden önce açılıyor ve oyuncu ortamdan çıkınca kapanıyor. Buda performansı oldukça olumlu bir şekilde etkiledi. İlk tasarımımda kendi sistemimde ultra ayarlarda 35/40 fpsyi zor görüyordum. Son optimizasyonlarımdan sonra ise ultrada 60/65 fps görmeye başladım. Tabi şöyle güzel birşeyde yaptım: ışıklandırmaya ve post process effectlere biraz daha fazla yoğunlaşarak oyunun medium ve ultra görüntüsünü nerdeyse aynı gözükmesini sağlamaya çalıştım. Sadece efektlerde biraz farkediyor ama ultra ayarlardan medium ayarlara düşünce fps oldukça artıp görüntü kalitesi oldukça az düşüyor. Göktuğ bunu beğendi!

Please reload

Tanıtılan Yazılar

Adding my texture designs to the game / Oyuna has texture tasarımlarını projeye eklemek

June 4, 2016

1/5
Please reload

Son Paylaşımlar

July 7, 2016

Please reload

Arşiv
Please reload

Follow us!
  • YouTube - White Circle
  • Facebook - White Circle
  • Twitter - White Circle
  • Instagram - White Circle
  • YouTube - White Circle
  • Facebook - White Circle
  • Twitter - White Circle
  • Instagram - White Circle
All rights reserved.
Created by                        .

Crania Games

Roots of Insanity

©
Crania Games logo