Mixamo characters and the small problem in their animations / Mixamo karakterleri ve animasyonlarındaki ufak sorun

 

I may be the only one who experienced this, but when we add animations to the characters that we made with Fuse, scripting these animations with Unreal Engine causes some problems. There could be some flickering between the animations and blending function is doesn't work clearly..  First I wondered if there was any problem about programming, but when I used the same code file and animations with the characters in Mixamo itself, I realised that there is no such a problem. I had this problem with the Mixamo characters four months ago too. However Adobe added new characters and solved the issue. In the beginning, I was working with on-hand characters, then I purchased some animation and character packs from Unreal Engine Marketplace. Actually, I was so happy at the beginning because of this kind of intense support to independent game developers. Even if I have some small problems, all hail Adobe and Unreal Engine.

Bunu sadece bende yaşamış olabilirim ama Fuseda yapılan karakterlere mixamoda animasyon eklendikten sonra bu animasyonların Unreal Engine içinde kodlanması bazı sorunlara yol açıyor. Mesela animasyonlar arası takılma/sekme oluyor. Acaba programlama kısmıyla ilgilimi bir sorun var derken mixamonun kendi sitesindeki hazır karakterlerle aynı kod dosyasını ve animasyonları kullanınca bu tarz bir sorunun olmadığını gördüm. Hatta bundan 4 ay önceki hazır karakterlerdede bu sıkıntı oluyordu fakat sonrasında Adobe firması yeni karakterler ekleyerek bu sorunu ortadan kaldırdı. Şuan için hazır animasyon ve karakter kullandığımdan bir şekilde buradaki karakterler ve animasyonlar ile idare ettim. Birkaç tane karakter ve animasyon paketinide Unreal Engine M

 

arketplace' den aldım. Açıkçası bağımsız oyun yapımcılarına bu tarz yoğun bir program desteği beni ilk başta çok şaşırttı. Birkaç ufak sorunu olsada çok yaşa Adobe! Çok yaşa Unreal Engine!

Please reload

Tanıtılan Yazılar

Adding my texture designs to the game / Oyuna has texture tasarımlarını projeye eklemek

June 4, 2016

1/5
Please reload

Son Paylaşımlar

July 7, 2016

Please reload

Arşiv
Please reload

Follow us!
  • YouTube - White Circle
  • Facebook - White Circle
  • Twitter - White Circle
  • Instagram - White Circle
  • YouTube - White Circle
  • Facebook - White Circle
  • Twitter - White Circle
  • Instagram - White Circle
All rights reserved.
Created by                        .

Crania Games

Roots of Insanity

©
Crania Games logo