I am so confused with the sound issue lately. Because I’ve developed every process in the game by myself and to be honest, I delayed the sound design. My sound designs had been ready but I didn’t put them in the game. I was thinking that I could handle it with sound cues. We can define sound cue as a function which allows us to create sounds in the areas that we choose. When the player enter a certain area, sound cue does its job and triggers the sound effects. It is a really helpful function for the enviromental sound effects such as wind, water, rain... However, the music and sound effects based on interactions can be hard with sound cue. For example, if the player leaves the area a couple times, it might cause the sound cue stop. Or if player runs and passes the area too fast, I can not make the player hear the sound at the right time, at the right place. So I made the sounds start wherever I want by using Blueprint. And by using Blueprint, I was able to control timing and volume. I didn’t use sound cue for the all environment.Sometimes I made custom loop by putting delay between 2 audio files in case the player stays in the area for too long. Because in the loop system in Unreal Engine itself, my audio files were not heard the way I wanted.

By the way, there is program called Wwise by Audiokinetic, you can use that too. I am planning to search for it and write a review here as soon as possible. I hope it works, keep following!

 

İşte bu konu son zamanlarda benim kafamı çok karıştırdı. Çünkü oyundaki her aşamayı kendim yapıyorum ve seslendirmeyi de biraz ertelemiştim açıkçası. Ses tasarımlarımı yapmıştım fakat bunları oyun projesi içine yerleştirmemiştim. 'Sound cuelarla hallederim nasıl olsa' diye düşünüyordum. Sound cue için ‘ses bu alanda şu ayarlarla çalsın’ diyebileceğimiz ve alanı istediğimiz gibi büyütüp küçülterek ayarladığımız bir fonksiyon diyebiliriz. Sound cue alanı içindeki ses dosyası tetiklenir çalmaya başlar, alandan çıkınca ses seviyesi azalarak düşer. Alana tekrar girince ses dosyası bitmediyse yada tekrarlanıyorsa yine duyulur. Aslında bu, oyundaki çevreye özel sesler (su akması, rüzgar, televizyon sesi gibi) için çok ideal bir fonksiyon fakat olaylara bağlı olarak başlayan müzikler ve sesler sound cue ile biraz sıkıntılı oluyor. Karakterin o sound cuedan bir kaç kere çıkması sound cueyu durdurabiliyor. Yada karakterin hızlı koşup geçmesi müziği tam istediğimiz yerde oyuncuya duyurma konusunda yetersiz kalabiliyor. Bu sebeple oyunda müzikleri istediğim yerlerde sound cue kullanmadan blueprintle başlattım ve karakterin orada çok uzun süre kalması ihtimaline karşıda kendim 2 ses dosyası arasına gecikme koyarak ses dosyasını tekrarladım. Çünkü nedendir bilmiyorum Unreal Engine'in kendi içindeki loop sisteminde ses dosyaları tam istediğim gibi duyulmuyordu. Sesleri kendim başlattığım içinde başka olaylar olduğunda bu sesleri durdurup yada seslerini kısıp tekrar eski seviyesine getirebiliyordum yada başka sesleri başlatabiliyordum.

Ha birde belki wwise diye bir program var onuda kullanabilirsiniz. Onunda içeriğini araştırıp buraya en kısa sürede bir inceleme yazısı olarak eklemeyi planlıyorum. Olurda sesleri kendiniz yaparsanız aklınızda olsun. Takibe devam! :)

Please reload

Tanıtılan Yazılar

Adding my texture designs to the game / Oyuna has texture tasarımlarını projeye eklemek

June 4, 2016

1/5
Please reload

Son Paylaşımlar

July 7, 2016

Please reload

Arşiv
Please reload

Follow us!
  • YouTube - White Circle
  • Facebook - White Circle
  • Twitter - White Circle
  • Instagram - White Circle
  • YouTube - White Circle
  • Facebook - White Circle
  • Twitter - White Circle
  • Instagram - White Circle
All rights reserved.
Created by                        .

Crania Games

Roots of Insanity

©
Crania Games logo